Home North Cyprus News Haberler Akıncılar’daki İskan Sorununda Sona Gelindi

Akıncılar’daki İskan Sorununda Sona Gelindi

139
0

Akıncılar bölgesinde 40 yıldır devam eden iskan sorunu İçişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile çözülüyor.

Akıncılar’da iskan sorunu 1976’da dönemin koşullarında başlamıştı. Bölgedeki taşınmaz mallar, “tasarrufu askeri bakımdan sakıncalı mallar” olarak düzenleneceği öngörüsüyle Güney Kıbrıs’ta kalan mallar gibi görülmüş ve eşdeğere tabi tutulmuştu. Bu sebeple bölgedeki mal sahipleri 44 yıldır mallarını satamıyor, ipotek edemiyor ve tapuda herhangi bir işlem yapamıyordu.

İskan Dairesi, bu mağduriyeti gidermek için çalışma başlattı. Bölgedeki malların “eşdeğer dosyası” açıldı. Sorununun çözümü için bir yol haritası hazırlandı. Akıncılar’daki taşınmaz malların sahiplerinin tasarrufuna bırakılması için yasaya uygun olmayan işlemlerin iptaline başlandı ve mallar sahiplerine verildi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve bakanlık yetkilileri, Akıncılar’ı ziyaret etti. Çalışmayla ilgili bölge halkına bilgi veren Baybars, sorunun çözümlenmeye başlandığını söyledi. Çalışmalara devam edeceklerini kaydeden Baybars, “İskan Komitesi ve İskan ve Rehabilitasyon Dairesi, geriye kalan dosyalarla ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Hedefimiz, geriye kalan dosyaların da en kısa sürede çözümlenmesidir.” şeklinde konuştu.

Akıncılar halkı da memnuniyetlerini dile getirerek, Baybars’a teşekkür etti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here