Home Uncategorized Almanya ve “Mucize”

Almanya ve “Mucize”

486
0

Yeni tip koronavirüse bağlı ölüm sayısı 10 bini geçerken, Almanya’nın salgın hastalık döneminde yaşadığı süreç uluslararası kamuoyu tarafından “Mucize” olarak tanımlandı. 15 binden fazla aktif vakanın görüldüğü ülkede ölüm sayısının 44 olması, “Koronavirüse bağlı ölüm oranı en düşük ülkelerden biri” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nde görevli olan Richard Pebody, “Bunun sebebini bulmamız çok zor. Farklı kombinasyonların birleşimi olduğu için net bir cevabımız yok” dedi.

Yatak kapasitesi önemli

Yatak kapasitesi önemli
Ingiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail, yoğun bakım yatağı sayısının koronavirüs ile mücadelede kritik önemi olduğunu uzmanlara dayandırarak aktardı. Almanya’da şu an oksijen desteği olan yoğun bakım sayısının 25 bin olduğu bilinirken, Almanya’nın Avrupa’daki komşularına oranla bu soruna daha hazır olduğu görülüyor.Fransa’da yaklaşık 7 bin yoğun bakım yatağı bulunurken,Italya’da bu oran 5 bin seviyelerinde. İngiltere’de de yaklaşık 5 bin yatak kapasitesi var.

Günde 12 bin kişi test olabiliyor

Berlin’deki Charite Hastanesi’ne bağlı Viroloji Enstitüsü Direktörü Christian Drosten, “Erken tanı da önemli bir faktör olabilir. Biz ülkede bu hastalığı çok erken tespit ettik. Dolayısıyla tanı ve belirlemede öndeyiz” dedi.
Almanya’da bağımsız laboratuvarların bir ağı olduğunu belirtilirken, laboratuvar ortamında koronavirüsle mücadelede çalışmaların vaka sayısının düşük olduğu ocak ayında başladığı açıklandı. Ülkede çok sayıda laboratuvar olması ayrıca ülke çapında testlerin yapılmasını da hızlandırdı. Şu anki verilere göre Almanya’da günde 12 bin kişi koronavirüs için test olabiliyor.