Home Travel Cobalt Air, Uçuşlarını Durdurdu

Cobalt Air, Uçuşlarını Durdurdu

692
0

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Cobalt Air, uçuşlarını durdurdu. Şirketin iflas ettiği belirtiliyor.

Cobalt Air, dün akşam saat 21.00’de uçuşlarını durdurduğunu bildirdi. Şirket, likidite sorununu çözmek için uzun süredir yatırımcı arıyordu. Bu konuda olumlu gelişme yaşanmadığı belirtiliyor. Rum basınına göre, şirketin kasasında 15 milyon euro para bulunuyordu. Kararın açıklanmasının ardından dün akşam Larnaka Havalimanı’nda Cobalt Air’den bilet alan yolcularla şirket personeli arasında tartışmalar yaşandı.

Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Cobalt Air’den bilet alanların mağduriyetlerinin tazmin edilebilmesi için biletlerini saklamalarını istedi. Bakanlık, 1 hafta içinde yolculara bilgi verecek.

Güney Kıbrıs Ulaştırma Bakanı Vasiliki Anastasiadou, şirketin iflasının üzücü olduğunu kaydederek, şirket personeline ve mağdur olanlara devletin destek vereceğini açıkladı.

HİSSELERİN ÇOĞU ÇİN’E AİT

Cobalt Air, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin en büyük havayolu şirketi olarak biliniyor. Havayolu şirketi, 2015 yılında iflas eden Cyprus Airways’in yerine kurulmuştu. İlk uçuşunu 1 Haziran 2016 tarihinde Larnaka Havalimanı’ndan Atina’ya gerçekleştirmişti.

Güney Kıbrıs merkezli şirketin filosunda toplam 6 uçak bulunuyordu. 28 destinasyona uçuş yapan ve yaklaşık 200 personeli bulunan Cobalt Air’in hisselerinin yüzde 49’una sahip olan AJ Cyprus, Çin merkezli Avic Joy Air’in kontrolünde bir şirket.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here