Home North Cyprus News Dining Gullurikya Tarifi

Gullurikya Tarifi

1156
0

Kıbrıs’ta özellikle bayramlarda bolca yapılan, küçük çocuklar ve kansızlık derdinden müzdarip olanlar için adeta şifa niyetinde bir tatlı gullurikya. Dünyanın belki de en az malzemeli ve en kolay hazırlanan tatlısı olabilir, yapılışı inanılmaz hızlı ve kolay. En büyük ve en önemli özelliği gullurikyanın yapımında harnup pekmezinin kullanılması.

Keçiboynuzu pekmezi olarak da bildiğimiz harnup pekmezi, kansızlık ve demir eksikliği tedavisi için kullanılıyor. Böylesi güzel bir tatlı yiyerek demir depolarınızı doldurmak istemez misiniz? O zaman buyurun tarifimiz geliyor. Şimdiden afiyet olsun.

6 kişilik

Malzemeler

Hamuru için:

 • 1 su bardağı

  un
 • 1 çay bardağı

  sıvı yağ
 • 2/3 su bardağı

  su

Pişirmek için:

 • 1 su bardağı

  harnup pekmezi
 • 1/2 su bardağı

  su

Püf Noktası

Hamurun kıvamını ayarlayabilmek için un veya su ilavesi yapabilirisiniz. Pişirmek için kullanılan harnup pekmezi, bu tatlının olmazsa olmazı, yerine başka bir pekmez kullanırsanız, orjinal tadını bulamazsınız.

Nasıl Yapılır?

 1. Un, yağ ve suyu karıştırıp yoğurarak, kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin.
 2. Hazırladığınız bu hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartın ve iki elinizin arasında yuvarlayarak bir ip gibi uzatın. Ardından hamuru spiral şeklinde dolayarak gullurikyanın şeklini verin.
 3. Bir tencerede su ve pekmezi kaynatın. Kaynayan pekmezli suya hazırladığınız hamurları atın ve bu şekilde yaklaşık 20 dakika kaynatın.
 4. Pişirme süresinin sonunda gullurikyalarınızı tencereden alın ve servis edin.