Home North Cyprus News Politics Gülşah Sanver Manavoğlu’ndan Çarpıcı Açıklamalar

Gülşah Sanver Manavoğlu’ndan Çarpıcı Açıklamalar

819
0

Halkın Partisi (HP) Lefkoşa Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, şiddet ve güvenlik konusunda farkındalık oluşturmak için yaptığı sosyal medya paylaşımları, polislerin durumu ve ekonomik krizle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Manavoğlu, KKTC’de son dönemde yaşanan şiddet olaylarını beysbol sopasıyla protesto etmişti. HP Milletvekili, sosyal medyadan aracında taşıdığı beysbol sopasının fotoğrafını paylaşarak, “Evet, önlemimi aldım. Kış geldi, günler kısaldı. Gittiğim yerlerde daha güvende olmak için önlemimi aldım.” diye yazmıştı. Manavoğlu, ayrıca, “Eğer bu gidişi tersine çevirecek önlemleri hızlandırmazsak bir sonraki adım, vatandaşın kendi adaletini kendinin uygulaması olacak.” demişti.

Bu paylaşımları ile dikkat çeken Manavoğlu, Kanal Sim’e önemli açıklamalarda bulundu.

“POLİS DEVRİYE ATMALI”

Şiddeti protesto yöntemi sorulan milletvekili, “Dışarıda polisin varlığını biraz daha hissedebilirsek suçların azalacağına inanıyorum.” dedi. Polisin sahada daha çok görünmesi gerektiğine inandığını belirten Manavoğlu, şöyle devam etti: “Bizim şansımız küçük ülke olmamızdır. Belirli yerlerde polisin devriye atmasının yeterli olacağına inanıyorum. Bütün Lefkoşa ve Girne’ye gerek yok. Belirli yerlerde daha sık devriye gezilirse caydırıcı olacaktır.”

Polisin yanlış politikalar yüzünden hizmet açısından yetersiz kaldığını vurgulayan HP Milletvekili, “Polisin sahaya çıkışı ve görevlerini kolaylaştırıcı bazı yasaların geçmesi ile inanıyorum ki şiddet azalacaktır. Eğer bu düzenlemeleri hızlandırırsak güvenliğimizi garanti altına almış oluruz.” dedi.

“POLİS PLANLAMASINDA YANLIŞLIKLAR YAPILDI”

Şiddetin dünyada ve Rum Kesimi’nde de arttığını ifade eden Manavoğlu, “Eğer biz doğru programlar yaparsak, polis otoritesini gösterirse güvenlik sorunu olmaz. Polis planlamasında yanlışlıklar yapıldı. Şimdiki hükümet bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu yüzden sosyal medya paylaşımları yapıyorum. Farkındalık oluşturmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Manavoğlu, “210 kişi poliste idari memur görevi yapıyor. En az 100 tanesi arazide güvenliği koruyabilir.” dedi.

Manavoğlu, şöyle devam etti: “Ekonomik krizden dolayı mali bütçede sıkıntı var. Türkiye ile imzalanan bir protokole göre kamuda emekli olan her 4 kişi yerine 1 kişi alınacaktı. Bu durum polisi daha çok etkiledi. Polis eksiğimiz varken bu defa daha fazla eksik oldu. Bundan 8 sene önce bir düzenleme ile düzeltilebilirdi. Geçici memurluk getirildi, bu da polis kadrosuna zarar verdi. Geçiciler, beklenen performansı veremiyor. İnancım o ki, önümüzdeki sene içinde kamu reformu ile birlikte bunu da toparlayabilirsek -kimin işe geldiğini, gelmediğini- oradan yapacağımız tasarrufla önemli boşlukları doldurmamız lazım. Ama polis için bunu beklemeden çok daha hızlı olmalıyız.”

“EKONOMİDE BÜYÜK BİR DARALMA BEKLİYORUZ”

Kriminal suçların artması ile döviz kurları bağlantılı olduğunu vurgulayan milletvekili, “Ekonomik krizlerde hırsızlık ve gasp gibi olaylar artar. Ekonomide daralma olacaktır. Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki durumun da ne şekil alacağı belli olunca bizde de bir netleşme olacak. Ama büyük bir daralma hepimiz bekliyoruz ne yazık ki? Ne yazık ki cebimizdeki para eksildi. Alışverişte sorun olacak. Borçlular için en kötü zaman. Borçlular bankalarla görüşebilirler.”

“Merkez Bankası Başkanına çağrı yapayım. Bankalar, daha önce alınmış borçları olanların faizleri yükseltmesinler. Tüketiciye yardımcı olsunlar.” diyen Manavoğlu, şu ifadeleri kullandı: “ Türkiye’deki gibi tüketiciyi koruyan maddeler bizde yok. En büyük sıkıntılar bundan kaynaklanıyor. Bazı yasalar tüketici lehine düzeltilmelidir. Bu konuda yasa yapmak için önerilerde bulunacağım.”

“TÜRKİYE’DEN GELEN PARAYI VERİMLİ KULLANAMADIK”

Manavoğlu, “Kamu bütçesi, adaletli değil, suni bir bütçe. Vatandaşa hizmet verecek bir ülke bütçesi değil.” ifadelerini kullanarak, “Türkiye’den gelen paraların üretim için harcanması gerekirken çok farklı şekillerde, verimsiz harcandı. Bu paranın toplumumuza hiçbir faydası olmadı.” dedi.

Milletvekili, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben güvenlik yasalarının ve tüketiciyi koruyan düzenlemelerin hızlandırılması için mecliste çalışmalara devam edeceğim. Komitelere gelen yapısal reformlar açısından önemli yasaları hızlıca düzenleyip geçirmeliyiz. Güvenlik konusunda yeni yasanın çok daha caydırıcı olacağına inanıyorum.”