Home Uncategorized Gurbet yolunun en rahat yolculuğu: Arabalı tren

Gurbet yolunun en rahat yolculuğu: Arabalı tren

800
0

Yurt dışında yaşayan Türk va­tandaşlarının bir kısmı, Türkiye’ye “arabalı tren” ile geliyor.

Hem baba ocağını otomobiliyle ziyaret etmek hem de uzun süre araç kullanmak istemeyen gurbet­çiler, “arabalı tren”i tercih ediyor.

Yaşadıkları ülkelerden araçla­rını vagona yükleyip, Türkiye’ye kompartımanda rahat şekilde gelen gurbetçiler, yorulmadan yolculuğun keyfini çıkarıyor. Avusturya’dan kalkan arabalı tren, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan güzergahından Kapı­kule Tren Garı’na ulaşıyor.

Buradaki işlemlerin ardından Edirne kent merkezindeki Ayşeka­dın Garı’na gelen trenin kalkış ve varış noktası arası, yaklaşık 30 saat sürüyor. Edirne’de vagondan al­dıkları otomobilleriyle memleket­lerine giden gurbetçiler, dönüşte de aynı yolu takip ediyor. İki yetiş­kin, iki çocuk, bir otomobilin “Op­tima Ekspres” ile Avusturya-Tür­kiye arası yolculuğu, 693 avroya mal oluyor.

Avusturya’dan gelen Sait Sarı­kaya, AA muhabirine yaptığı açık­lamada, trenle yolculuğun çok ra­hat olduğunu söyledi. Uzun süre araç kullanmak yerine dinlenerek memlekete ulaştıklarını belirten Sarıkaya, “Türkiye’ye 5 seferdir trenle geliyorum, çok rahat, riski yok. Bir vagona kendimiz biniyo­ruz, diğer vagona araçları koyu­yoruz. Herkese tavsiye ederim.” diye konuştu. Türkiye’yi çok öz­lediklerini anlatan Sarıkaya, “Bay­rağımızı, camimizi gördük, sevin­dik. Buradan Aksaray’a hareket edeceğim. Akrabalarımla hasret gidereceğiz.” dedi. Almanya’dan gelen Birol Karaduman da yalnız yolculuk yaptığını dile getirerek, “Güzergahımızdaki Bulgaristan ve Sırbistan’da aracımızla ilgili arıza, sorun olduğunda kötü şeylerle kar­şılaşıyoruz. O yüzden trenle gel­meyi tercih ediyorum. Türkiye’ye girdiğimiz zaman hayat bizim için tekrar başlıyor. İmkanımız olsa 1 saat yurt dışında kalmayız.” ifade­lerini kullandı.