Home Uncategorized Hayatınızda karşınıza çıkan problemlerle nasıl başa çıkabilirsiniz?

Hayatınızda karşınıza çıkan problemlerle nasıl başa çıkabilirsiniz?

324
0

Hayat dediğimiz şey birkaç on yıl içerisine sığdırdığımız anılardan ibaret. Bu zaman dilimlerini güzel şeylerle doldurmaya çalışıyoruz. Zaman zaman sıkıntılara da gark oluyoruz. Peki, bu sıkıntılarla nasıl başa çıkabiliriz? Molatik olduğumuz konu problemlerle başa çıkma oldu.

Nötr olmak

Nötr olmak

Nötr olmak zordur ancak olayları anlamakta çok işe yarar. Karşınıza çıkan problemi çözmek ya da işin içinden çıkmak için karşılaştığınız durumu nötr bir şekilde ele alın. Sanki iş yeri için rapor hazırlıyor gibi düşünebilirsiniz. Böylece olayın farkına varmanız daha kolay olacaktır.

Duygusal olmak

Duygusal olmak

Duygusal olmak insani bir durum. Yaşanan olaylar karşısında duygusal davranmak gayet normal bir şey. Duygusal olarak yaklaştığımız zaman problemlere olayların altında yatan duygusal nedenleri görebiliriz.

Karamsar olmak

Karamsar olmak

Olaya karamsar yaklaşmak biraz kötü görünüyor olabilir ancak gerçekçi taraflarını bize gösterebilir bu durum. Gerçeklerle yüzleşmek insanın karar almasında olumlu etki edebilir. Probleme bir nevi mantıklı yaklaşım sergiliyor insan bu sayede.

Pozitif olmak

Pozitif olmak

Bu durumda da karamsarlığın tam tersi davranış sergilenmelidir. Başarısız olunan bir konu üzerinde gereksiz durulması yerine insanın kendini başarılı olabileceği bir tarafa yönlendirmesini sağlıyor bu bakış açısı. Biraz Pollyanna gibi olmaya benziyor.  

Farklı bakış açısı sahibi olmak

Farklı bakış açısı sahibi olmak

Olaylara farklı bir perspektiften bakan insan her daim avantajlıdır. Ancak farklı bakış açısını kullanırken öncelikle problemi diğer durumlarda süzmemiz gerekiyor. Böylece problemi çözüp, farklı bakış açısı geliştirebiliriz.

İnsanın kendisi olması

İnsanın kendisi olması

Son kararı her daim insanın kendisi olmasıdır. Problemi süzgeçlerden geçirdikten sonra çözüm yolu bulmak daha kolay olacaktı. Burada insan, elindeki verilerle sorunun içinden çıkmayı kendisi başaracaktır. Elbette zor anlar yaşayacak ancak bunun geçici bir dönem olduğunu unutmaması lazım sorunla karşılaşan insan.