Home Featured İngiltere’de İntihar Vakaları Artışta; May “İntihar Bakanı” Atadı

  İngiltere’de İntihar Vakaları Artışta; May “İntihar Bakanı” Atadı

  917
  0

  İngiltere Başbakanı Theresa May, intihar vakalarının önlemesi amacıyla “İntiharları Önlemekten Sorumlu Bakan” atadı. Bu göreve Sağlık Bakanı Jackie Doyle-Price getirildi.

  İntiharlar, ülkede kronik bir sorunu haline geldi. Başbakan May, bu sorunla ilgili önemli bir gelişmeyi Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde duyurdu. May, “intihar vakalarının önlemesi” amacıyla kurulan bakanlığın başına sağlık bakanını atadığını açıkladı.

  May, adaletsizlikle savaşacağına yemin ettiğini hatırlatarak, adaletsizliğin, intiharlarda asıl faktör olduğunu vurguladı. Ayrıca, “Birçoklarını sessizlik içerisinde acı çekmeye mahkûm eden bu hastalığı sonlandırabiliriz.” ifadelerini kullandı.

  DÜNYADA İLK

  Ülkede geçen ocak ayında “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kurulmuştu. Bu uygulama da, dünya üzerinde bir ilk olarak biliniyor. İngiltere Sağlık Bakanı, intihar vakalarını engellemek ve ruh sağlıklarını korumak için çeşitli politikalar geliştirecek.

  Aynı zamanda Başbakanlık, ‘Samaritans’ adlı intihara meyilli kişilere gönüllü danışmalık hizmeti veren kuruluşa da 1,8 milyon sterlin hibe edildiğini açıkladı.

  İNTİHARLAR, 45 YAŞ ALTI ERKEKLERDE YAYGIN

  İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), soğuk hava ile yalnızlığın kış aylarında ölümcül olabileceğini duyurmuştu. Yalnızlığın günde 15 sigara içmek kadar zararlı olabileceğini belirten bir rapor yayınlamıştı.

  Ülkedeki intihar vakaları, ‘ulusal skandal’ olarak nitelendiriliyor. İntihar verileri endişe verici boyuta ulaşmış durumda. 2010-2017 yılları arasında intihar eden gençlerin oranında yüzde 67 oranında artış görüldü. Ayrıca, her yıl ortalama 4 bin 500 kişi intihar ediyor. Geçen yılki intihar vakalarının sayısı 5 bin 821 olarak açıklandı. 45 yaş altı erkeklerde intihar, en yaygın ölüm sebebi.