Home North Cyprus News Kıbrıs Liderleri “Gündemsiz” Bir Araya Gelecek

Kıbrıs Liderleri “Gündemsiz” Bir Araya Gelecek

733
0
FILE PHOTO: Turkish Cypriot leader Mustafa Akinci (R) and Greek Cypriot leader, Cypriot President Nicos Anastasiades, hold hands during a bicommunal event organized by the Cyprus Chamber of Commerce and Industry and the Turkish Cypriot Chamber of Commerce in Nicosia, Cyprus July 8, 2015. REUTERS/Yiannis Kourtoglou/File Photo

Kıbrıs liderleri, yeniden bir araya geliyor. Ekim ayının ikinci yarısı gerçekleşmesi planlanan görüşmeyi BM organize ediyor. “Yeni bir müzakere süreci mi başlıyor?” sorusunu akla getiren görüşmenin “gündemsiz” olduğu açıklandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, bir araya gelecek. Açıklama, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın Anastasiadis’i ziyaretinde yapıldı.

“MÜZAKERELER BAŞLIYOR İMAJI VERMEK İSTEMİYORUZ”

Rum lider, Akıncı ile ekim ayında görüşeceklerini açıkladı. Ayrıca, “gündemsiz” görüşmenin BM tarafından organize edileceğini duyurdu. Anastasiadis, “müzakerelerin yeniden başlayacağı imajını vermek istemediklerini ve görüş alışverişinde bulunacaklarını” vurguladı.

Akıncı da, daha önce, 15 Ekim’den sonra Rum lider ile görüşmeyi arzu ettiğini açıklamıştı.

EN SON 16 NİSAN’DA GÖRÜŞTÜLER

Liderler, en son 16 Nisan’da BM’nin ara bölgedeki resmi bir yemekte bir araya gelmişti. Daha sonra BM Genel Sekreterinin eski Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ara buluculuğunda Mayıs 2015’te Kıbrıs müzakereleri yeniden başlamıştı. Temmuz 2017’de İsviçre’de düzenlenen Kıbrıs Konferansı’ndan bir sonuç çıkmamıştı.