Home Uncategorized Kudret Özersay “Başbakan bile kendi döneminde kiralama olmadığını sanıyor.”

Kudret Özersay “Başbakan bile kendi döneminde kiralama olmadığını sanıyor.”

928
0

Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay hükümetin istifasıyla ilgili son gelişmeleri BRT’de yayınlanan Birinci Boyut programında değerlendiriyor.

Özersay’ın konuşmasında satır başları şöyle:

  • Sözümüzün gereğini yerine getirmeye çalıştığımız için çok eleştirildik. Sözle eylem tutarlı olmalı. Halkın Partisi bunları sergiledi.
  • Hükümet bozulduğu için çok üzgünüm. Hükümet icraat yapamayacak duruma geldi sadece maaş ödeyerek hükümet edilmez.
  • Arazı sorunu gibi basit bir sorun yüzünden hükümetin bozulduğu algısı yaratıldı. Bu doğru değil.
  • Biz başında Özgürgün’ün olduğu UBP ile koalisyona girmeyiz dedik, sözümüzü tuttuk.
  • 2018’de kamu maaşlarına yüzde 30 zam yapılmasını öngörmüyordu . Ek mesailerde adım atamadık. Hayvancılarla ilgili kararlı olamadık. TC’ye güven vermedik..
  • Yeni kiralama yapmadık hiç. Ortaklarda bu duruş varken, yeni kiralamaları reddederken biz, Maliye Bakanı’nın kendi oğluna bizden gizli arazi kiraladığını öğrendik. Bakanlar Kurulu’ndan geçmeyen önergeleri, Maliye Bakanı eliyle kiralamak ne kadar doğru? Serdar bey ile oğlu ile bir problemimiz yok. Konuyu kişiselleştirmeyin. Birileri bunu normal görebilir. Ben ortak olarak bunu normal görmedim. Bakanlar Kurulu’ndan geçirmedim. Ve siz bana haber vermeden, bunu yapıyorsanız ben kime güveneceğim…
  • Serdar bey bizim hükümet döneminde de arazi kiralamaya devam etmiş. Kime? Oğluna, kızına. Bizim hayır dediğimiz her arazi, maliye bakanlığı yetkileri ile kiralanmış. Bu sadece beni rahatsız etmiyor. Etmemeli. CTP ve TDP de güven sorunu yaşıyor. Neden sadece beni rahatsız etsin ki? Bu etik bir duruş. Başbakan bile kendi döneminde kiralama olmadığını sanıyor. Sanıyor diyorum çünkü kiralanmış. Ortaklıkla bağdaşmayan, eski alışkanlıkların devam ettiği bir süreç yaşadık. Bu noktadan sonra devam edemezdik.