Home North Cyprus News Politics Kudret Özersay’ın Açıklaması İle Hükümet Güven Tazeledi

Kudret Özersay’ın Açıklaması İle Hükümet Güven Tazeledi

1315
0

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, şu anda bir hükümet olduğunu belirterek, “Bir hükümet ihtiyacı da, hükümet krizi de yoktur.” dedi.

Özersay, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. “Şu anda bir hükümet vardır. Bir hükümet ihtiyacı da yoktur. Bir hükümet krizi de yoktur.” diyen Başbakan Yardımcısı, şu değerlendirmeleri yaptı;

“Net söylüyorum, az önce de söyledim: Bir hükümet var, bir hükümet krizi yok, biz bu hükümetten çekilmeyi falan düşünmüyoruz, bir hükümet varken UBP ile neyi görüşeceğim ben? Dolayısıyla hükümet şu anda görevdedir ve hükümette bir kriz de yoktur. Ülkede bir ekonomik sıkıntı, dar boğaz, kriz vs vardır; ama bunun aşılacağı yönünde gerçekten ben umutluyum…”

Özersay, UBP’nin kurultayı ertesinde doğrudan ya da dolaylı bir biçimde hiçbir pazarlık içerisine girmediklerini de vurgulayarak, hükümette olduğu bir dönemde kimseyle pazarlık içerisine girmeyi doğru ve ahlaki bulmadığını ifade etti.

Kudret Özersay, açıklamasının devamında şunları ifade etti:

“Tekrar söylüyorum, şu anda memlekette böyle bir ihtiyaç yoktur çünkü bir hükümet vardır. Hükümetin olmadığı bir ortam olsa, hükümet sorun yaşasa, hükümet düşse Halkın Partisi oturup şuna karar verir: Arkadaşlar biz bu yeni şartlarda bir hükümete girelim mi? Yoksa muhalefette mi kalalım? Bunu bir değerlendirir. Bu kararı aldıktan sonra, eğer bir hükümet yoksa memlekette ve hükümet kurma konuşmaları varsa bu yeni şartlarda herkesle konuşur.”

“HESAP SORULMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Seçimden üç gün sonra 10 Ocak 2018’de yaptığı açıklamayı anımsatan Bakan, “Biz o sözü seçimde “laf olsun diye” söylemedik. Peki, neden söyledik? Çünkü bu sistemin düzeltilebilmesi için yapanın yanına kâr kalmaması, hesap sorulması gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özersay, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Oysa Hüseyin Özgürgün gibi yaşadığı ani zenginleşmeyi ve servetini izah edemeyen bir kişinin başında bulunduğu, kısa süre öncesine kadar da hükümette yer alan bazı bakanlar hakkında çok ciddi iddiaların olduğu bir parti ile koalisyon ortaklığı yapıp nasıl hesap sorabileceğiniz meçhuldür de ondan. Yani bizim için mesele, “bir siyasi partiye düşmanlık” değil, “hesap soracağımız” yönündeki sözümüzü tutma isteğimizdir.

Özetle biz, hesap sorabileceğimiz bir hükümet mümkün mü ona bakarız; çünkü halka bu sözü vererek destek istedik. Sayın Özgürgün ile ilgili izah edilemeyen bilgiler ve diğer iddialar ortadayken kendisiyle bir hükümet kurup da kimden neyin hesabını soracağız? Sayın Özgürgün ne ektiyse onu biçiyor, bu kadar açık ve net.” diye de devam etti diye yazabiliriz.”