Home North Cyprus News Politics Özersay, Çavuşoğlu İle Mezun Oldukları Ankara Üniversitesi’nde Buluştu

Özersay, Çavuşoğlu İle Mezun Oldukları Ankara Üniversitesi’nde Buluştu

5090
0

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bir araya geldi.

Özersay,  Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak 15 – 17 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Özersay, temasları çerçevesinde Çavuşoğlu ile birlikte öğrenim gördüğü Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, “Doğu Akdeniz’de Hukuk ve Siyaset” konulu bir sempozyuma katıldı. İki bakan, sempozyumda bölgesel sorunları ve Kıbrıs konusunu ele alarak öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu ve Özersay, mezun oldukları Ankara Siyasal’da buluştu.

ÖZERSAY: DOĞU AKDENİZ’DE PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

KKTC Dışişleri Bakanı Özersay, sempozyumda yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki günlerde aslında sınanacak olan şey, uluslararası toplumun Doğu Akdeniz bölgesinde işbirliğine yönelik samimiyetidir.” dedi.

KKTC’nin Türkiye’ye verdiği yetkiyle bütün bu alanlarda araştırma ve kazı yapabileceği vurgusunu defalarca tekrar ettiğini vurgulayan Özersay, “Doğal kaynakların kullanılmasında olduğu gibi, Rum tarafına karşı, Doğu Akdeniz’de savunma ve askeri işbirliklerine yönelik de bir paradigma değişikliğine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ’DE HAKKIMIZI YEDİRMEYECEĞİZ

Çavuşoğlu da, Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun çözümü için uzun yıllar çaba sarf ettiğini; ancak kalıcı bir çözüme ulaşılamadığını belirterek, bunun sorumlusunun Rum tarafı olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Gördük ki Rum tarafı Kıbrıslı Türklerle yaşamaya hazır değil ve Ada’daki ekonomi ve siyasi gücü eşit bir şekilde paylaşmaya hazır değil. Şimdi ise yeniden ne yapabiliriz arayışı içindeyiz.”

Çavuşoğlu, “Bir taraftan Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesinde sondajlarımızı yapacağız. Diğer taraftan da KKTC’nin daveti üzerine KKTC’nin deniz yetki alanları ve münhasır ekonomik bölgesinde yani Ada etrafında da bu sondajlarımızı sürdüreceğiz. Derdimiz kimseyle kavga etmek değil, zenginliklerin hakça paylaşılmasıdır.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de gerek Türkiye’nin gerekse KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının hakkını kimseye yedirmeyeceklerinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, daha sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Özersay’la mezunu olduğumuz mülkiyemizde, bölgesel sorunları ve Kıbrıs konusunu ele aldık, öğrencilerin sorularını yanıtladık. Kıbrıs meselesinin çözümü Doğu Akdeniz bölgesinin barış ve istikrarı için vazgeçilmezdir.” mesajını paylaştı.

İKİLİ GÖRÜŞME

Sempozyumun ardından Çavuşoğlu ve Özersay bir görüşme yaptı. Görüşmede, Doğu Akdeniz bölgesinde önümüzdeki dönemde Türkiye ve KKTC’nin atacağı adımlar değerlendirildi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin her koşulda Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya; Ada’da huzur, istikrar ve refahın sağlanması için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurguladı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here