Home Uncategorized Özersay’ın Ardından, Akıncı da Dünya Sağlık Örgütüne Başvuru Yaptı

Özersay’ın Ardından, Akıncı da Dünya Sağlık Örgütüne Başvuru Yaptı

294
0

Dışişleri Bakanı Özersay’ın bir ay önce Dünya Sağlık Örgütü’ne mektup göndermesinin ardından dün de Cumhurbaşkanı Akıncı DSÖ’ye mektup iletti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) başvurarak korona virüs salgını hakkında yayınladıkları istatistiklere Kıbrıs Türk tarafındaki gelişmeleri de ilave etmelerini istedi.

Cumhurbaşkanı, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’a gönderdiği yazıda, Covid 19 salgınına karşı tüm dünya toplumları gibi Kıbrıs Türk halkının da gerekli tedbirleri alarak mücadele etmekte olduğunu belirterek, Dünya Sağlık Örgütü ile iletişim ve dayanışma içinde olmanın önemini vurguladı.

ÖZERSAY DA BİR AY ÖNCE DSÖ VE AB’YE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da bir ay önce Koronavirüs ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü ve AB Komisyonu’na mektup göndermişti.Özersay, mektubunda COVID-19’a ilişkin KKTC Bakanlar Kurulu kararlarıyla alınan geniş tedbirler ile Sağlık Bakanlığı’ndan temin edilen bilgiler çerçevesinde ülkemizde görülen Koronavirüs vakalarına dair detaylı bilgi vermişti.

Özersay, 16 Mart’ta yayımladığı açıklamada lu bilgileri vermişti:Dün Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü ve AB Komisyonu’na birer mektup göndererek, DSÖ tarafından pandemik olarak ilan edilen COVID-19’a ilişkin KKTC Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde ülkemizde alınmakta olan geniş tedbirler ile Sağlık Bakanlığı’ndan temin edilen bilgiler çerçevesinde ülkemizde görülen Koronavirüs vakalarına dair detaylı bilgi verdik. Bu hususlar yanında gönderdiğimiz mektuplarda, son dönemde özellikle Avrupa’da hızla yayılmakta olan Koronavirüs’e ilişkin ülkemizin koordinasyon ve işbirliği talebi ile gerek finansal gerekse tıbbi malzeme konusunda yardım talebini yazılı olarak ilettik.Geçtiğimiz hafta içerisinde, başta Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği olmak üzere COVID-19’un tedavisinde elzem olan gerekli tıbbi malzeme konusunda yardım alınabilmesi yönünde hali hazırda bir takım sonuç alıcı girişimler de yapıldı. Bunların yanı sıra, Bakanlığımız GKRY’nin Koronavirüs’e ilişkin kendi önlemlerini açıklamasının ardından adada iki taraf arasında geçişlere ilişkin oluşan yeni duruma dair Birleşmiş Milletler ile de bilgi paylaşımı ve koordinasyona devam etmektedir.’