Home North Cyprus News Politics Uluçay: Türk lirası kullanımı ekonomiye ivme kazandıracak

Uluçay: Türk lirası kullanımı ekonomiye ivme kazandıracak

763
0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Türkiye ile ticarette Türk lirası kullanımı hayata geçirildiğinde ekonomini ivme kazanacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta Antalya’da yapılan Avrasya Ülkeleri Meclis Başkanları üçüncü toplantısına katılan Uluçay, yazılı açıklama ile temaslarını değerlendirdi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile verimli bir görüşme yaptıklarını anlatan Uluçay, Yıldırım’ın KKTC’ye karşı pozitif yaklaşımına bir kez daha şahit olduklarını vurguladı. Görüşmede Kıbrıs sorunu başta olmak üzere birçok konuyu ele aldıklarını anlatan Uluçay, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“TÜKETİCİYE OLUMLU YANSIR”

“Dövizin yükselişiyle yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler hakkında da istişareler gerçekleştirdik. Özellikle bu dönem ekonomiyi ve piyasaları bir nebze olsun rahatlatabilmek maksadıyla Türkiye ve KKTC arasında yapılan ithalat ve ihracat faaliyetlerinde Türk lirası kullanımı konusu gündeme geldi.”

Uluçay, şöyle devam etti: “İki ülke arasındaki ticarette Türk lirası kullanımı kararının hayat bulması durumunda, özellikle bu zor dönemde ülke ekonomisine büyük bir ivme kazandırılacağını ve bunun yansımasının da direkt olarak tüketiciye olumlu yönde ulaşacağına inanıyorum.”

Toplantıda, “Türkiye’nin yaşadığı tüm olumsuz gelişmelere rağmen bölgesinde büyük bir aktör konumunda olduğu gerçeğini de bir kez daha gördüğüne” dikkat çeken Meclis Başkanı, birçok görüşme yaptığını; KKTC açısında verimli geçtiğini ifade etti. Ayrıca, muhataplarına Kıbrıs sorunu ve adadaki gelişmeler hakkında görüşlerini aktardıklarını da ifadelerine ekledi.